Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Belediye Reisıydı. Annesi İsmet Dudu, uzun seneler Kerkük mebusu olarak misyon yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Koca’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Dönem Reisı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kadar soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikalı Kolejini bitirdi. Üç yıl Ilişkidat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonrasında eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tababet doktoru olarak çıkışlı olmuşdolaşma.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanında pediatri mahirı başüstüne. Ihtisas sonrası çdüzenışmalarını Harvard Üniversitesi’ne ilgilı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle bile Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne ilgilı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 yılına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Vasat Gün doğusu Fen Üniversitesi Mütevelli Astronomi Başkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları muhtevain Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedris Kurulu’nun ilk serı olarak misyon aldı. Bu görevini yaklaşık 11 yıl sürdürdü. Başkanlığı döneminde şiddetliöğretimde okullaşma büyüklükında hızlı bir geriış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşferment kafaladı. Ilmî yayınlarda da kritik artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün sayıları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşındayken Cihan Dirlik Örgütü’nün üretimunda misyon almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına malik olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Dirlik Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun kafakanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri serı ve Asamblenin ikinci serı olarak misyon almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç dönem, Patronaj Kuruluna da dü dönem riyaset yapan Doğramacı 1968 senesinde kafakanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince ser ve umumi direktörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu kafakanlığını yürütürken, Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce kafakanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuşdolaşma. Aralarında Amerika Müttehit Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve sağlık bilimleri vadiında çok sayıda ilmî makalesi, kitap kesimü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok uz derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Barış, Adalet ve Yumuşakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kadar birkötü devletin serı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en şiddetli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve pek çok ulusal poz Doğramacı’ya en altın ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Balaban Budun Meclisi namına Büyüklük Üstün özen Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 salname canı çocuklara, dinçlere ve bütün insanlığa görev aşkıyla geçkintir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın pek çok ülkesine verdiği görev ve sunmuş olduğu ulamalarla sağlık, terbiye ve ilim muhtevain yarattığı kurumlarla hep yazıırlanacaktır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Go to top
takipçi satın al Seo Fiyatları https://prefabrikev.name.tr/ https://enyuksekyapilar.name.tr/ https://ekonomifinans.name.tr/ https://molekulerbiyoloji.name.tr/ https://cekmekoyadak.name.tr/ iqos fiyat
puff bar türkiye
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al